7
7

SON DAKİKA

WhatsApp mesajları Siri tarafından yazılacak Apple ’ın iOS 10 güncellemesi sayesinde, iPhone telefonların konuşan yardımcısı Siri üzerinden WhatsApp mesajları da yazmak mümkün oldu

Bu haber 20 Ekim 2016 - 15:35 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.
WhatsApp mesajları Siri tarafından yazılacak Apple ’ın iOS 10 güncellemesi sayesinde, iPhone telefonların konuşan yardımcısı Siri üzerinden WhatsApp mesajları da yazmak mümkün oldu

WhatsApp mesajları Siri tarafından yazılacak Apple ’ın iOS 10 güncellemesi sayesinde, iPhone telefonların konuşan yardımcısı Siri üzerinden WhatsApp mesajları da yazmak mümkün oldu

WhatsApp mesajları Siri tarafından yazılacak Apple ’ın iOS 10 güncellemesi sayesinde, iPhone telefonların konuşan yardımcısı Siri üzerinden WhatsApp mesajları da yazmak mümkün oldu

WhatsApp mesajları Siri tarafından yazılacak Apple ’ın iOS 10 güncellemesi sayesinde, iPhone telefonların konuşan yardımcısı Siri üzerinden WhatsApp mesajları da yazmak mümkün oldu

WhatsApp ’ın son güncellemesi yayınlandı. 88.4 MB boyutundaki 2.16.10 seri numaralı güncelleme, WhatsApp ’ı iOS 10 ’un özelliklerinden daha iyi yararlandırmayı amaçlıyor.

WhatsApp ’ın son güncellemesi yayınlandı. 88.4 MB boyutundaki 2.16.10 seri numaralı güncelleme, WhatsApp ’ı iOS 10 ’un özelliklerinden daha iyi yararlandırmayı amaçlıyor.

iOS10 ile iPhone ’lara gelen en önemli özelliklerden biri, Siri ’nin öbür aplikasyonlarla çalışabilir ayla gelmesiydi.WhatsApp da bu özelliği hemencecik kullandı ve son güncellemesinde Siri ile entegrasyon sağladı.

Bundan Böyle bu sayede, Siri ’ye bahşedilen sesli komutlarla WhatsApp mesajı yazılabiliyor veya WhatsApp görüşmesi başlatılabiliyor.

Keza aynı anda birden pozitif sohbet grubuna aynı mesaj ya da medyanın gönderilmesi, kilit ekranını açmadan gelen WhatsApp aramasının yanıtlanabilmesi, WhatsApp widget ’ı eklenebilmesi gibi öbür yeni özellikler de getirildi.WhatsApp, 2.16.10 güncellemesinde beklenen GIF desteğini ve video görüşmeleri ise yine sunmadı.

Dünyanın en büyük hemen olan mesajlaşma platformu WhatsApp Android uygulaması için yeni bir güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Son olarak Android WhatsApp beta uygulaması için yeni bir güncelleme yayınlandı.

Laf konusu güncelleme iOS platformunda bir süredir kullanılan “Emojilerin büyük görünmesi” özelliğini Android WhatsApp beta uygulamasına getirdi. Jurnal hayatta kullanıcıların kullandığı emoji’ler, son güncellemeyle birlikte Android WhatsApp beta uygulamasında daha büyük görünmeye başladı.

Beta sürümde kullanıcılar aynı mesajda dört ya da daha artı emoji gönderdiğinde, emoji’ler standart boyutta görünecek. WhatsApp beta deneme kullanıcıların yararlandığı özelliğin kısa zaman içerisinde bütün Android kullanıcıları için yayınlanacağı söyleniyor.

Dünyanın bir numaralı hemen olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcı deneyimini artırmaya karşın güncellemelerini sürdürüyor. Son olarak Android WhatsApp beta uygulaması için yeni bir güncelleme yayınlandı. Laf konusu güncelleme iOS platformunda bir süredir kullanılan “Emojilerin büyük görünmesi” özelliğini Android WhatsApp beta uygulamasına getirdi.

Günlük hayatta kullanıcıların ruh halini yansıtmak için çoğunlukla başvurduğu emojiler, son güncellemeyle birlikte Android WhatsApp beta uygulamasında daha büyük görünmeye başladı. Beta sürümde kullanıcılar benzer mesajda dört veya daha artı emoji gönderdiğinde, emojiler standart boyutta görünecek; oysa üç ve daha az emoji gönderiminde ise üst bölümdeki görselde de fark edeceğiniz üzere emojilerin boyutu büyüyecek.

Şu lahza için Android WhatsApp beta test kullanıcıların yararlandığı özelliğin kısa vakit içerisinde tüm Android kullanıcıları için yayınlanacağını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde bu adımı ile bir prensip imza atan WhatsApp’ın aldığı karara tepkiler sürüyor. Gelen tepkiler üstüne açıkla yapan şirket, kullanıcılarının gizliliğinin ihlal edilmeyeceğinin altını çizdi ve söz konusu paylaşımın kötüye kullanılmayacağını bahis etti.

Benzer açıklamada Facebook ile data paylaşımının kullanıcılara sunulacak hizmetin kalitesini artıracağı iddiasına da yer verildi. Her ne kadar WhatsApp yeni özelliğin istenmemesi halinde (30 gün içerisinde) kullanıcının yeni sözleşmenin bağlayıcılığından kurtulabileceğini belirtse de o kadar fazla emniyet uzmanı bu işlemin bile WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşmasının önüne geçmeyeceği görüşünde. Peki WhatsApp’ın tepki çeken adımından etkilenmemek için ne yapılabilir? İşte WhatsApp hesap veri paylaşımı kapatmak için yapmanız gerekenler…

Android kullanıcılarının bu özelliği kapatması için başta Whatsapp’ta Ayarlar > Hesap bölümüne girmesi gerekiyor. sonra ise ‘Hesap bilgilerimi paylaş’ seçeneğindeki işareti kaldırmanız gerekiyor. iPhone kullanıcılarının bu özelliği kapatması için başlangıçta Ayarlar > Hesap bölümüne gitmesi gerekiyor. sonradan ise ‘Hesap bilgilerini paylaş’ seçeneğini değiştirin.

Siri desteğinin gelmesiyle bundan böyle Whatsapp’ta mesajları Siri size sesli okuyacak veya Whatsapp üzerinden bir arkadaşınızı aramanız mümkün olacak. WhatsApp ’a geçtiğimiz günlerde eklenen bir öteki icat sesli arama özelliğini geliştirmeye karşın. Artık WhatsApp aramalarında cevap alınmadığında veya arama reddedildiğinde ekranda “Geri ara” uyarısı beliriyor.

Bir öteki nitelik ise yine benzer ekranda “Sesli mesaj kaydet” uyarısı olacak. Kullanıcılar yanıt alamadıkları aramalara derhal sesli mesaj gönderebilecek. Emniyet araştırmacıları şimdi de WhatsApp’ı mercek altına aldı ve ortaya meydana çıkan araştırma sonucu herkesi şaşırttı. Siz mesajlarınızı sildiğinizde silindi sanıyorsunuz fakat… WhatsApp’ta her mesajlaşma uygulamasında olduğu gibi mesajları silme özelliği yer alıyor. Kullanıcılar WhatsApp sohbeti içerisindeki mesajları bir bir ya da komple sohbeti silebiliyor.

Bir öteki silme yöntemi ise kullandığınız telefon numarasını girerek bütün WhatsApp konuşmalarını silme. Ancak bu tüm yöntemler fiilen işe yaramıyormuş! Emniyet araştırmacısı Jonathan Zdziarski; WhatsApp’tan silinen gösterme formatındaki dosyaların ve görüşmelerin tam anlamı ile silinmediğini ve uygulama içerisinde durduğunu açıkladı. WhatsApp konuşmaları çekirdek ve SQLite kütüphanesindeki sorunundan dolayı gerçekten bütün anlamı ile silinmediği ve SMS.db olarak durduğu dile getiriliyor.

WhatsApp’ın da çekirdekten kaynaklanan bir sorundan nedeniyle mesajları dilekçe içerisinde ve iCloud’da sakladığı aktarılan bilgilerde yer alıyor. Uçtan uca şifreleme özelliğinin sadece konuşma esnasında geçerli olduğunu bildiren Jonathan Zdziarski, bu açığın üzüntü verici olmadığını belirtiyor. Emniyet noktasında uçtan uca şifreleme özelliğini devreye sokan WhatApp önümüzdeki haftalarda ise iki derece derece kimlik doğrulama sistemini platforma getirecek.

WhatsLock ile sohbetlerinizi koruyun: WhatsApp, uçtan uca şifreleme özelliğinin eklenmesiyle daha güvenli ülkü geldi ancak telefonunuzu bölge ve uygulamayı açan herhangi biri, mesajlarınızı okuyabilir. Böyle bir durumdan üzüntü ediyorsanız WhatsLock’u kullanın.

Android’de belirli uygulamaları kilitlemeye yarayan uygulamalar var, ancak WhatsLock sadece WhatsApp için üretilmiş bir kullanım. WhatsApp’ı sayısal bir kodla (PIN – bireysel açıklama numarası) veya desenle korumanız muhtemel. Bu kodu veya deseni WhatsApp’ı her açtığınızda girmeniz gerekecek. Uygulamanın içinde meraklı gözleri yanıltmaya karşın bir “sahte WhatsApp” bile bulunuyor.

Dashdow ile sohbet kafaları: Facebook’un telefonunuzun ekranında dolaşan “sohbet kafaları”, bugün Google’ın Hangouts’u gibi bazı uygulamalar kadar da kopyalanmış durumda. Aynı işlevi WhatsApp’a taşımak isterseniz, Dashdow’u yüklemeniz yeterli. Uygulamayı yükledikten daha sonra uyarılarınıza ulaşmasına izin vermeniz gerekiyor. Her mesaj için uyarı kafalarının gösterilmesini kapatabileceğiniz gibi, uyarıları kilit ekranında da görebiliyorsunuz.

DashClock, Cleaner ve Booyah: DashClock ile mesajları kilit ekranında gösterin: Mesajlarınızı kilit ekranını açmadan okumak istiyorsanız, bu eklentiyle kilit ekranınıza bir widget ekleyebilir ve mesajlarınızı kilit ekranında görebilirsiniz.

Gereksiz dosyaları temizleyin: WhatsApp’ı kullanmak keyifli olsa da, onu ne dek çok kullanırsanız, öyle çok yersiz dosya biriktiriyor. Cleaner, bu dosyaları temizleme işini kolaylaştırıyor. Uygulamayı açtığınızda mesajlarınız, gönderip aldığınız resimler, duvar kağıtları, sesler, sesli notlar, videolar ve yedekler bambaşka kategorilere ayrılıyor. Bunları isterseniz bir bir, isterseniz benzer anda temizleyebiliyorsunuz.

Booyah ile videolu sohbet: Bir süre önce sesli mülâkat özelliğini sunmaya başlayan WhatsApp’ın videolu sohbete de adım atacağı söyleniyor. Bu işlevi karşı taraf uygulamalarda bulmanız mümkün, ancak WhatsApp’ta videolu sohbet için sabırsızlanıyorsanız, Android ve iOS’ta bedava kullanabileceğiniz Booyah’ı kullanabilirsiniz. Bundan Başka uygulamadan kullanmak için kaydolmanıza lüzum değil.

Dünyanın bir numaralı anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, platforma dahil ettiği yenilikler dahilinde kullanıcı deneyimini artırmayı sürdürüyor. Başvuru Formu keza performans tarafındaki gelişimini de güncellemeler eşliğinde devam ettiriyor. Geçen ay iOS platformunda yer alan WhatsApp Messenger uygulaması için ayrıntılı bir güncelleme yayınlandı. Tek bir emoji gönderiminde emojinin büyük görünmesi, video kaydederken yakınlaştırma yapma ve sohbet düzenleme butonu laf konusu yeniliklerin başında gelmişti.

WhatsApp çok geçmeden iOS uygulaması için bir güncelleme daha başlattı. Tatbik güncellemeyle birlikte 2.16.8 sürümüne yükseltildi. Hata düzeltmeleri ve performans yükseltmesine odaklanan güncellemeyle WhatsApp artık daha çabuk çalışıyor. Güncelleme ek olarak, WhatsApp sesli arama özelliğini kullanırken, karşısında taraftan cevap gelmediğinde veya arama reddedildiğinde  “Sesli mesaj gönder” uyarısını ekrana getiriyor. iPhone’unuzda WhatsApp kullanıyorsanız, sohbetleriniz sandığınız kadar güvende olmayabilir. Bir gizlilik araştırmacısı, WhatsApp’ın iOS sürümünün bazı bilgileri telefonunuzda erişilebilir durumda bıraktığını söylüyor.

Bu da, WhatsApp kullanıcılarının aklına şu soruyu getiriyor: WhatsApp mesajlarınız fiilen siliniyor mu?

Analist Jonathan Zdziarski, iPhone’da silinen WhatsApp sohbetlerinin izlerini bulduğunu, bu izleri bir araya getirerek sohbetleri baştan oluşturmanın mümkün olduğunu söylüyor. Zdziarski’nin blog gönderisine kadar bu nesil izler, telefonunuzda “aylarca” dolaşabiliyor. Sohbetleri gerçek anlamda silmenin yolu ise şu an için WhatsApp’ı telefonunuzdan kaldırmaktan geçiyor. Zdziarski, aynı bir sorunun Apple’ın iMessage uygulamasında da bulunduğunu söylüyor. Araştırmacıya tarafından silinen sohbetlerin bütün anlamıyla silinmemesi nedeniye panik yapmaya gerek yok.

Yalnızca kullanıcının bu konuda veri sahibi olması ve başkalarının silinen sohbetlere erişebileceğini bilmesi tatmin edici. Araştırmacı, sorunu çözmeye yönelik ipuçlarını burada paylaşıyor. Bazı özelliklerini hala deneme eden WhatsApp, bugün iOS platformundaki uygulamasını güncelledi. WhatsApp güncelleme içeriğinin kullanıcı odaklı iyileştirmeler içerdiğini ve sürat konusunda daha performanslı olduğunu söyleyebiliriz.

İşte yeni yenilikler:

1.Eğer tek bir emoji gönderirseniz, büyük olarak görünür.

2.WhatsApp’ta video kaydederken yakınlaştırmak için parmağınızı ekranda yukarı ve altında kaydırın.

3.Artık Sohbetler sekmesinde en üstündeki Düzenle tuşuna dokunduğunuzda, silmek, okundu olarak işaretlemek ya da arşivlemek için birden artı mesaj seçebilirsiniz.

4.Bundan Böyle sohbetler daha seri açılıyor.

WhatsApp’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu GIF desteği nasıl kullanılıyor?

WhatsApp’ın beta güncellemelerini peşine düşüp takip eden @WABetaInfo’nun verdiği verilere kadar, yakında gelecek olan uygulamanın 2.16.7.1 versiyonunda GIF desteği de geliyor. WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlar ile WhatsApp’ın Gold versiyonuna geçiş yapılarak fazla daha ayrıcalıklı bir şekilde uygulamayı kullanılabileceği belirtilirken bu mesajdaki linklere tıklayan kişiler uygulamayı indirerek en ince ayrıntısına kadar savunmasız bir ışık halkası geliyor.

Telefona ya da bilgisayarlara kurulan bu cins uygulamalar ile birlikte şahısların tüm bireysel bilgileri veya yaptığı online alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin alınması mümkün olurken bu cins durumlar da şahısların mağdur duruma düşmesine niçin oluyor.

Dost listenizden böyle bir mesaj geldiğinde kuşkusuz herhangi bir uygulama yüklemesi yapmayarak kendinizi teminat altına alabilirsiniz. Peki tam bir WhatsApp uzmanı elde etmek için ne yapmanız gerekiyor? Basit; bu yazımızı okumanız tatmin edici!

Sohbet kısayolları oluşturun: Eşinizle çoğu kez WhatsApp üzerinden mi görüşüyorsunuz? Cihazınızın antre ekranına sohbet ekranını açmanızı sağlayacak bir kısayol ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Sohbeti açıp, mönü düğmesine basmanız, arkasında “Sohbet kısayolu ekle” seçeneğine dokunmanız tatmin edici.

Resim kitaplığı: WhatsApp üzerinden paylaşımda bulunmak inanılmaz olabilir, oysa paylaşımlar ara sıra canınızı sıkabiliyor. Bilhassa her hafta yüzlerce şaka içerikli resim paylaşan gruplara aza iseniz. Bu resimler, cihazınızdaki alanı tüketebildiği gibi hatalı şahısların eline geçtiğinde utanç verici olabilir.

Resimlerin otomatik olarak cihazınıza indirilmesini alıkoymak için Ayarlar > Data kullanımı yolunu izleyin. Otomatik medya indirme altında Mobil veriyi kullanırken, Wi-Fi’ye bağlıyken ve Dolaşımdayken seçeneklerini devre dışı bırakın.

Mesajları zamanlayın: Kardeşinizin doğum gününü unutmaktan üzüntü ediyorsanız, Android’de Seebye Scheduler ROOT gibi bir uygulamadan faydalanabilir, iOS’ta Message Scheduler for WhatsApp’ı indirebilirsiniz. Root’lu bir Android’e ya da jailbreak’li bir iPhone’a ihtiyacınız olacak.

Blind Carbon Copy: Blind Carbon Copy (BCC), epostalarda alıcıların birbirinden haberdar olmasını engelleyen, sık sık kullanılan bir işlev. WhatsApp’ta aynı bir işlevi Seçenekler > Yeni yayın altından etkinleştirebilir ve mesajınızı yollamak istediğiniz kişileri seçebilirsiniz. Mesajlarınızı kimin aldığını görebilecek, herkese özel olarak yanıt gönderebileceksiniz.

WhatsApp’ı kilitleyin: Telefonunuzu başkaları da mı kullanıyor? Cihazınızı belki çocuklarınıza oyun oynaması için, belki sekreterinize görüşmelerinizi gerçekleştirmesi için teslim ediyorsunuz. WhatsApp’ı kilitlemenin ve meraklı gözleri uzaktan tutmanın ise bir yolu var. Bu iş için Android’de AppLock, iOS’ta iApp Lock uygulamalarından faydalanmanız gerekiyor. Uygulamanın Android sürümü root’a gereklilik duymazken iOS sürümü, jailbreak’li cihaz gerektiriyor.

Sohbetleri susturun: Aile üyelerinizle ya da meslek arkadaşlarınızla doymuş bir gruba mı üyesiniz? Bu grupların zaman zaman işe yaradığından değişkenlik değil, ancak muhtemelen çoğu zaman ilginizi çekmeyecek şeyler hakkında uyarılar alıyorsunuz. Sorun ise grubu terk etmeniz halinde diğer üyeleri kırmaktan çekinmeniz. Fakat kuzeninizin yeni bebeğinin yaptığı “sevimli” şeyler hakkında her defasında neden dikkat edinmek isteyesiniz ama?

Kendinizi kurtarmak için sessize elde etmek istediğiniz sohbeti açın peşinde Seçenekler > Sessize al seçeneklerine dokunun. Burada sohbeti sekiz saat, bir hafta veya bir yıl susturma gibi seçenekler bulacaksınız. Dilerseniz gruptan gelen uyarıları da kapatabilirsiniz.

Arama: Manâlı bir telefon numarasını ya da eposta adresini aramanız gerektiğinde, WhatsApp’ın dahili arama işlevini kullanabilirsiniz. Seçenekler > Arama yolunu izleyin ve aradığınız cümleyi girin.

Yıldızlı mesajlar: Eski mesajlar arasında ümitsizce gezinmek yerine, kayda değer mesajlar size ulaştığında onları işaretleyerek saklamak, daha etkin olmaz mıydı? Bunun için gizlemek istediğiniz mesaja uzun dokunun ve ekranın üst tarafında beliren star simgesine dokunun. Yıldız eklediğiniz mesajlara Seçenekler > Yıldızlı mesajlar yolundan ulaşabilirsiniz.  

Whatsapp’ta uzun zamandır beklenen özellik hakiki oluyor. Android için hazırlanan Whatsapp’ın beta sürümünde görüntülü görüşme resmi olarak kullanılmaya başlandı. Beta süreci tamamlandığında herkesin bu özellikten faydalanması bekleniyor.

Akıllı telefonların en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, muhtemelen dünyada herkesin farkında olduğu en manâlı uygulamalardan biri. Teknoloji kullanıcılarının en kayda değer iletişim ağlarından biri olan WhatsApp ’taki en önemli eksikliklerden biri video araması.

Facebook ’un vaktinde 19 milyar dolara satın aldığı servis hakkında Aralık 2015 ’te video arama hizmetinin sunulacağına dair söylentiler vardı. Bunun için çalışmalarını sürdürüyor ve beta deneme programına açıklanmış kullanıcıları için bu özelliği yerleştirdi. Arama gerçekleştirmek istediğinizde ise karşınıza arama yapılamadı uyarısının olduğu bir sayfa açılıyor.

Yani masaüstünüzdeki bir belgeyi WhatsApp aracılığı ile telefonunuza atabileceksiniz. Masaüstü olarakta kullanılabilen Whatsapptan bilgisayar başında sesli ve görüntülü mülâkat yapmak da muhtemel olacak. Windows ve Mac’te doğal olarak çalışacak olan istemci, WhatsApp’ın azıcık daha yaygınlaşmasına yardımcı olacak.

Bunun yanında WhatsApp Web için tarayıcınızın bir sekmesini aralıksız açık tutmanız gerekiyor. Sesli mesaj özelliği ile aradığınız kişinin interneti kapalıysa veya çekmiyorsa ona sesli mesaj bırakabileceksiniz. Rakiplerine fark atabilecek bir öteki kullanım ise NFC Tag özelliği, bu nitelik ile firmalara kolayca WhatsApp üzerinden kendilerini eklemelerini sağlayabilecek.

EKSIK TANIDIK ÖZELLİKLERİ

700 milyondan daha artı kullanıcısı olan Whatsapp ’ı daha pratik göstermek muhtemel. Her gün saatlerimizi ayırdığımız bu uygulamanın bilmediğimiz özellikleri neler? Sosyal blog sitesi Mashable Whatssapp ’ı daha pratik uygulamak için o kadar ayrım edilmeyen 5 kayda değer özelliğini derledi.

1. GELEN MEDYA DOSYALARINI KAYDETMEYİN
Whatsapp ’ta size gönderilen bir video ya da fotoğraf açtığınız anda telefonunuza kaydediliyor. Bu telefonunuzda büyük bir zihin işgaline yol açıyor. Bunu engellemek için Whatsapp`ın “Ayarlar” menüsünden “Sohbet Ayarları”na girip “Alınan Medyayı Sakla” seçeneğini iptal ederek ortadan kaldırabilirsiniz.

2. MESAJ ÖNİZLEMELERİNİ GİZLEYİN
Yanınızda birileri varken telefonunuza gelen mesajı birilerinin görmemesini istemiyorsanız bu özelliği durdurmanız gerekiyor. Bunun için “Ayarlar” menüsüne gidip “Bildirimler” kısmına girin ve “Önizlemeyi Göster” seçeneğini iptal edin. Bundan Böyle ekranınızda mesajın içeriğinden ziyade yalnızca mesaj var bildirimi gelecek.

3. KONUMUNUZU PAYLAŞIN
Birileriyle buluşmanız gerekiyor ve tanımlama etmekte zorlanıyor musunuz? Hemencecik Whatsapp ’tan konumunuzu gönderin ve zorlanmadan buluşmayı sağlayın. Ancak bunun için Whatsapp ’ın konumunuzu bulmasına izin vermeniz gerekiyor.Bu özelliği göstermek için konuşmalarınızın herhangi birine girin ve mesaj kutusunun üstünde yer alan ataç işaretine tıklayın. Harita işaretini seçin. Eğer hala bu özelliği aktive etmemişseniz telefonun önerdiği adımları peşine düşüp takip edin. Çoktan aktive etmişseniz, başka bir Whatsapp kullanıcısına konumunuzu göndermeye müsade veren seçeneği göreceksiniz. Bundan Böyle ister harita bilgisiyle, ister Google Maps`cilt yakınınızda bulunan seçili konumlardan birini kullanarak konumunuzu paylaşmaya hazırsınız.

4.`SON GÖRÜLME` SEÇENEĞİNİ KİŞİSELLEŞTİRİN
Bir çok çiftin ağız dalaşı etme sebebi olan son görünme zamanını kapatın ya da sadece arkadaşlarınıza görülür durumda açın. Uygulandığı birincil günden beri sevilmeyen ve büyük tepkilere yol açılan son görülme zamanını kapatmak fazla kolay. “Ayarlar” menüsüne gidip ve “Hesap”> “Mahremiyet”> “Son Görülme” seçeneklerini izlediğinizde bu uygulamayı kolaylıkla kapatabilirsiniz.

İŞTE WHATSAPP’IN ÇOK KONUŞALACAK YENİ ÖZELLİKLERİ

WhatsApp kullanıcıları artık kaç mesaj gönderdiklerini kaç mesaj aldıklarını görebilecekler. Bu bilgileri öğrenebilmek için sohbet listesini açıp, mönü listesine basın. Ağ kullanımı ekranında gönderip aldığınız medya dosyalarının toplam boyutunu, yaptığınız ve size gelen sesli aramaların sayısını, sesli aramalar esnasında harcadığınız verileri, Google Drive’a ne kadar veri gönderdiğinizi ve fazlasını da görebiliyorsunuz.

İŞTE ÖTEKI WHATSAPP YENİLİKLERİ

WhatsApp bundan böyle bütün gönderdiklerinizi ve aldıklarınızı şifreliyor. Peki bu biz kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Artık bütün dünyadaki WhatsApp kullanıcıları, popüler mesajlaşma uygulamasının şifreleme işlevlerinden faydalanıyor. Bir vakit önce BlackBerry’nin BBM ve eposta hizmetlerine has olan güvenli mesajlaşma işlevi, bundan böyle WhatsApp’ta da sunuluyor.

Peki WhatsApp’ın şifreme işlevi bütünüyle nasıl bir emniyet sağlıyor? 

NASIL ŞİFRELENİYOR: WhatsApp, şifreleme için Open Whisper Systems’in geliştirdiği “The Signal Protocol”ü kullanıyor. Şifreleme yeteneği, WhatsApp’ın son sürümünü kullananlara sunuluyor ve şu lahza kapatmanın bir yolu bulunmuyor gibi görünüyor.

GÜVENİLİR Mİ: WhatsApp, verilerinize kendisinin bile erişemeyeceğini bahis ediyor. Ama FBI – Apple arasında yaşanan son gelişmelerde FBI, bir süre uğraştıktan sonra iPhone’u hack’lemeyi başarmıştı. WhatsApp’ın şifreleme sisteminin herhangi bir güvenlik açığına ya da zafiyetine sahip olup olmadığı bilinmediğinden, şifrelemenin her zaman işe yarayacağından kesin elde etmek şiddet.

Eğer siz ve şifreli mesajlaşacağınız arkadaşınız WhatsApp ’ın son sürümünü kullanıyorsa izlemeniz gereken adımlar şöyle: Herhangi bir kişinin WhatsApp’taki profilini görüntüleyin, sonradan buradaki ‘şifreleme’ sekmesine tıklayın.

İŞTE ÖTEKI YENİLİKLER: Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, tüm kullanıcıların mesajlarını gözetmek için yeni bir kriptolama sistemine geçtiğini ve yeni uygulamanın dünden itibaren aktif hale getirildiğini açıkladı. Bu başvuru formu sayesinde mesajlar üçüncü kişiler ve telefonları takibe alanlar tarafından görüntülenemeyecek.

KAMERA ARAYÜZÜ DE DEĞİŞİYOR: WhatsApp kamera arayüzü değişiyor. Yeni kamera arayüzü ilk olarak Android kullanıcılarıyla buluşmaya başladı. Materyal Tasarım ile ahenklilik belirten yeni kamera arayüzünde resim çekme butonu bundan böyle beyaz renkte. Shiftdelete’in haberine kadar eski sürümde video tescil esnasında çekim süresi sağ üstteki köşede yer alırken, yeni arayüzde çekim süresi bütün ortaya alınıyor.

YAZILARDA DEĞIŞIKLIK: Her gelen yeni güncellemeyle yeni bir özelliği kullanıcılarına sunan Whatsapp, sonunda yazı tipini de değiştirdi. Artık kullanıcılar kalın ve eğik formatında dahi Whatsapp’tan metin gönderebilecek. Yayınlanan beta güncellemesinin peşinde kullanıcılar yavaş yavaş bu yeni özelliği kullanmaya başlayacak. Başlıca kusur düzeltmelerin bulunduğu son WhatsApp beta güncellemesi, beraberinde göze çarpan birkaç yenilik daha getiriyor. En dikkat çekici özellik olan, hızlı yanıt, bildirim geldiği gibi cevap vermenize olanak sağlıyor.

WHATSAPP YAZI TİPLERİ: WhatsApp güncellemesi, bununla birlikte yeni bir yazı tipini de beraberinde getiriyor. Daha önceleri kullanabildiğimiz, bold (kalın) ve italic (eğik) imlâ şekillerine, tilde, yani üzeri çizik yazı tipi eklendi. Yazacağınız mesajın içeriğinde kullandığınız kodlarla, amaç ve vurguları güçlendirebildiğiniz yazı tipleri, aşağıdaki şekilde uygulanabiliyor.

Kalın kâğıda dökmek için, cümlenin başında ve sonunda yıldız işareti (*): *Misal*

Eğik yazmak için, cümlenin başında ve sonunda alt tire işareti (_): _Örnek_

Üstü çizili yazmak için, cümlenin başında ve sonunda takriben işareti (~): ~Misal~

İşte WhatsApp’ın eksik tanidik özellikleri

Facebook’un kontrolündeki hemen olan mesajlaşma hizmeti WhatsApp, dünyanın en çabuk çoğalan sosyal ağlarından bir tanesine. Geliştiriciler, o günden bu yandan WhatsApp’a bir dizi icat ekleyerek uygulamayı eskisinden de iyi bir hale getirdiler. Bu yüzden bahsedeceğimiz yenilikler için WhatsApp’ın en son sürümüne (2.12.51) ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Yakınlaştırın, öne çıkartın ve videoları düzenleyin: Yeni güncelleme, indirdiğiniz videolara “çimdikleyerek yakınlaşma” hareketini uygulamanıza izin veriyor. Bir başka yeni seçenek ise videoları yüzen bir pencerede, benzer YouTube’da olduğu gibi açmanıza müsade veriyor. Bu sayede video çalmaya devam ederken öteki WhatsApp mesajlarınıza bakabiliyorsunuz.

PDF gönderme: İnternet, birçok PDF formatında ücretsiz ekitapla kaynıyor. Bulduğunuzun PDF’leri bugüne dek WhatsApp üzerinden arkadaşınızla paylaşamıyordunuz, ancak yapılan değişim tamamen PDF’leri ve öteki popüler evrak biçimlerini arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Bulut sürücülerinden resim paylaşın: Bundan Böyle resim paylaşırken sevdiğiniz bulut hizmetinin içerisine göz atıp, buradaki fotoğrafları seçebiliyorsunuz. Telefonunuzun lokal depolama alanının yanında, Google, Dropbox gibi hizmetlerdeki fotoğrafları da seçip paylaşabilirsiniz.

Otomatik bağlantı, belge ve medya ayırımı: WhatsApp, herhangi bir sohbette paylaşılan bağlantıları, belgeleri ve fotoğrafları artık otomatik olarak vurguluyor ve bir önizleme devlete ait gösteriyor. Bunlara tez ulaşmak için sağ üstteki seçenekler düğmesine dokunun ve “Medya”yı seçin.

Sohbetleri temizleyin, yıldızları koruyun: Sohbetlerinizi silmeyi sevenler, bunu yaptıklarında şimdiye değin yıldızlı mesajlarını da kaybediyorlardı. Ancak yeni güncelleme, sohbeti temizlerken yıldızlı mesajları korumanıza izin veriyor. Bunun için ekranda gelen kutuda “Yıldızlı mesajları koru” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.

Wi-Fi ve veri bağlantısı üstünde indirmeleri teftiş edin:Yeni bir akort bir uçtan bir uca WhatsApp’ın veri tüketimini yakından kontrol edebilirsiniz. Seçenekler (üç nokta simgesi) > Ayarlar > Bilgi Kullanımı yolunu izleyin.

WhatsApp Beta ile yenilikleri birincil siz alın: WhatsApp’ın yeni özellikleri, başlangıçta WhatsApp web sitesinden indirilebilen beta sürümüne yansıyordu. Hemen ise bu güncellemelere Google Play üzerinden katılmanız mümkün.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA