7
7

SON DAKİKA

Kışın yavru giydirmek

Bu haber 12 Ekim 2016 - 4:48 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.
Kışın yavru giydirmek


Kışın yavru giydirmek

Şita yer haddinden fazla anneleri bozuk ediyor.” Çocuğum üşüyor mu? Züğürt olacak mı? Bu yavru stabil hasta olacak? Evet hala üşüyorsa?” vb.pek çok üzüntü annelerin zihinlerinde yerlerini aldı da.

Soğuk havaların başlaması salgın hastalıkların artmasına sebep olduğu gibi ebeveynlerde dert bozukluğuna dahi sebep olabiliyor. Hele anneanne – babannelerin ve dışarıdaki parçalanmamış yurdum teyzelerinin “üşür o çocuk, rahatsız olur” baskısı ebeveynlerde yara bozukluğuna etken oluyor. Ebeveynlerin,alelhusus bile annelerin kaygısı ise çocuklara ruhsal gerilim, yüklülük, aksilik, ağlama nöbetleri, iştah bozuklukları gibi problemlere dönüşüyor. Çünkü 0-6 yaş döneminde çocuk öncelikle annenin ve bulunduğu çevrenin duygusunu adeta emiyor ve bilincinde dönüştürerek davranışları ile somutlaştırıyor.

Kışın puset içindeki bebekleri hatim intaç giydirilmiş ve üzerlerine biraz ikmal da battaniye atık kendisine görebiliriz. Çocukların elbiselerinin ağırlıklarından yürüyemediklerine tanık olup, gözlerini kapatan bereleri ile burunlarını kapatan atkıları beyninde şüphesiz koku aldıklarını düşünücü dururuz? Peki ebeveynler, özelliklede anneler bebeklerinin/çocuklarını üşüyüp üşümediğini elbet anlarlar?

Öncelikle asıl-babalar özlük ana ve babaları ilkin tevessül etmek için yetişkinlerin üşüyor/sayrı olacak kadar kaygılarına kulak tıkamalılar. “Onlar sizin çocuğunuz ve sizden daha bol kimse tanıyamaz”. Tabii büyükleri kırmadan bunu onlara aktarmak ve kişi ebeveynliğinizin sınırlarını çizmek zorundasınız.

Yenidoğan bire bir çağa 15 devir içerisinde üzeri ısısını dengeleyebilir. Önceki 15 aktarılma anne ne giyiyorsa bir intaç fazlasını bebeğine giydirmeli, sonrasında ise anne ile aynı kalınlıkta giydirilmelidir. Bittabi burada annenin normalden çokça üşümesini sağlayan benzeri hastalığı varsa buna dikkat edilmeli, ana bebeğini öz ile tıpkısı tutmamalıdır.

Bebeklerin ellerinin, yüzlerinin yahut burunlarının antipatik olması onların üşüdüğünün göstergesi değildir. Eller,beniz bölgesi üzeri ısısının dengelenmesine hadim organlardır. Cisim ısındıkça ağyar ve beniz soğur. Söz Gelimi ateşlenen çocukların elleri sevimsiz peki. Bebeklerin üşüyüp üşümediklerini şube ve sine kısmından dakikasında anlayabilirsiniz. Eliniz ile bu bölgelere dokunmanız yeterli.

Her evde tıpkısı sıcaklıkölçer bulundurulmalı. Sıcaklıkölçer gösterdiği delik sıcaklığı ile insanı rahatlatır. Ebeveyn ayn sıcaklığını görür ve bilirse duygularından henüz macerasız emniyetli olacak ve sıyrılacaktır. Sonunda çocuğunun hasis elbette giyinmesi gerektiğine daha metin değişmeyen verecektir. Damarlı durumda göz sıcaklığı bilinmediği amacıyla akılda bütün aynı soru işareti kalacak ve kaygılar artacaktır.

Aşağıdaki safiha alev derecesine göre çocuklara giydirilmesi gereken tog (ısı geçirimlilik/termal eğri) derecesini gösteriyor.

Yunak mı hastalanmış haysiyet sevimsiz mu?

Unutulmamalı kim hastalıkların sebebi soğuk değil sıcaktır. Soğuk havalarda hastalıkların artmasının nedeni bakteri ve virüslerin soğukta dirim alanı bulamayıp sınırlı alanlara girmeleri ve insanların dahi sadık alanlarda henüz ayrıntılı mesafelik geçirmeleridir. Sevimsiz hangi derece olursa olsun bağlı alanlar rastgele çevrim muhakkak havalandırılmalıdır.

Akıllıca kıyafetler giyinildiği takdirde kışın çocukların dışarı çıkarılmasında sevgili olmaz. Hatta sevimsiz muafiyet kuvvetlendirici namına birlikte görev yapar.

Bir noktaya elan özen kısaltmak icap Norveçli kollar bile birer çocuk 😉

Sağlıcakla sıklet!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA