7
7

SON DAKİKA

E-Ticaret Sitelerine “Güven” Damgası Geliyor

Bu haber 01 Kasım 2016 - 3:22 'de eklendi ve 37 views kez görüntülendi.
E-Ticaret Sitelerine “Güven” Damgası Geliyor

E-Ticaret Sitelerine

E-Ticaret Sitelerine “Güven” Damgası Geliyor


E-Ticaret Sitelerine “Güven” Damgası Geliyor

E-Ticaret Siteleri Denetlenecek

Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na tarafından, elektronik ticaretin daha güvenli hale getirilmesi için farklı alanlara yönlendirilmiş önlemler alınacak.

Çevrimiçi alışverişin daha güvenli gerçekleşmesi amacıyla, e-ticaret sitelerine yönelik güven damgası sistemi oluşturulacak.

Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2015-2018 Veri Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na göre, elektronik ticaretin daha güvenli hale getirilmesi için bir dizi önlem alınacak.

Türkiye’de internet kullanıcılarının çevrimiçi alışveriş yapmalarının önündeki esas engellerden birini güvenlik, mahremiyet ve hizmet kalitesi konularında yaşanan endişeler oluşturuyor.

Türkiye’de çevrimiçi alışverişe olan talebi artmak ve bu alandaki güven algısını ilerletmek nedeniyle e-ticaret sitelerine yönelik bir güven damgası sisteminin oluşturulması ve bu sistem çerçevesinde belgelendirme ve denetlemeye ilişkin bir inşa kurulması ihtiyacı bulunuyor.

e-ticaret sitelerine karşın belirli standartlara uyumu bildiren güven damgası uygulamasına ilişkin milletlerarası örnekler bulunuyor. Diğer yanlamasına birçok ülkede e-ticaret sitelerini güvenlik, mevzuata uyma, tip memnuniyeti ve sanki konularda denetleyen ve belgelendiren kurum ve kuruluşlar faaliyet gösteriyor. Bu kurumlar özellikle alıcı tarafındaki endişeleri gidermek ve kullanıcı güvenini tesis etmek amacıyla uygulamalar geliştiriyor.

Bu kapsamda internet kullanıcılarının çevrimiçi alışveriş ile ilgili endişelerinin giderilmesi, e-ticaret hacminin artırılması, hizmet kalitesinin geliştirilmesi ve bu alandaki kayıtdışılığın azaltılması nedeniyle e-ticaret sitelerinin kayıtlı standartlara uyumunu gösteren güven damgası sistemi oluşturulacak. Ayrıca bu sistem çerçevesinde belgelendirme ve denetlemeye ilişkin bir inşa kurulacak. Türkiye’de e-ticaret sitelerine yönelik güven damgası sisteminin kurulması, çevrimiçi alışverişte güvenin tesisine katkı sağlayacak, e-ticaret hacminin ve hizmet kalitesinin artmasına asistan olacak.

SİTELER KESINTISIZ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

e-ticaret sitelerine karşın bir güven damgası sisteminin oluşturulmasına karşın şu adımlar hayata geçirilecek:

– Ilk Önce AB uygulamaları edinmek üzere, küresel yaklaşımlarla uyumlu şekilde güven damgasına ilişkin süreçler ve standartlar belirlenecek.

– Belirlenen standartlar doğrultusunda, belgelendirme yapacak kuruluşlara karşın yöntem ve esaslar geliştirilecek, laf konusu kuruluşların akreditasyonuna ilişkin düzenleme yapılacak.

– Güven damgası uygulamasının, e-ticaret siteleri ve tüketiciler açısından sağlayacağı faydalara yönelik tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülecek.

– e-ticaret işlemlerinde karşılaşılan anlaşmazlıkların çözümünde, anlaşmazlık çözümü süreçleri belirlenecek, buna ilişkin yönetmelik hazırlanacak.

– e-ticaret firmalarının sakladığı ve işlediği kişilere ait parasal verilerin güvenliğine karşın şartlar ve yaptırımlar belirlenecek, ilgili kurumlar kadar denetimler yapılacak.

– Güven damgasına uyumun denetlenmesine ilişkin işlem ve mevzuat, ahenk göstermeyen sitelere karşın yaptırımlar belirlenecek ve sitelerin sürekli şekilde gözden geçirilmesi suretiyle devingen bir yoklama yapısı oluşturulacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA